Банк рефератов содержит более 364 тысяч рефератов, курсовых и дипломных работ, шпаргалок и докладов по различным дисциплинам: истории, психологии, экономике, менеджменту, философии, праву, экологии. А также изложения, сочинения по литературе, отчеты по практике, топики по английскому.
Полнотекстовый поиск
Всего работ:
364150
Теги названий
Разделы
Авиация и космонавтика (304)
Административное право (123)
Арбитражный процесс (23)
Архитектура (113)
Астрология (4)
Астрономия (4814)
Банковское дело (5227)
Безопасность жизнедеятельности (2616)
Биографии (3423)
Биология (4214)
Биология и химия (1518)
Биржевое дело (68)
Ботаника и сельское хоз-во (2836)
Бухгалтерский учет и аудит (8269)
Валютные отношения (50)
Ветеринария (50)
Военная кафедра (762)
ГДЗ (2)
География (5275)
Геодезия (30)
Геология (1222)
Геополитика (43)
Государство и право (20403)
Гражданское право и процесс (465)
Делопроизводство (19)
Деньги и кредит (108)
ЕГЭ (173)
Естествознание (96)
Журналистика (899)
ЗНО (54)
Зоология (34)
Издательское дело и полиграфия (476)
Инвестиции (106)
Иностранный язык (62792)
Информатика (3562)
Информатика, программирование (6444)
Исторические личности (2165)
История (21320)
История техники (766)
Кибернетика (64)
Коммуникации и связь (3145)
Компьютерные науки (60)
Косметология (17)
Краеведение и этнография (588)
Краткое содержание произведений (1000)
Криминалистика (106)
Криминология (48)
Криптология (3)
Кулинария (1167)
Культура и искусство (8485)
Культурология (537)
Литература : зарубежная (2044)
Литература и русский язык (11657)
Логика (532)
Логистика (21)
Маркетинг (7985)
Математика (3721)
Медицина, здоровье (10549)
Медицинские науки (88)
Международное публичное право (58)
Международное частное право (36)
Международные отношения (2257)
Менеджмент (12491)
Металлургия (91)
Москвоведение (797)
Музыка (1338)
Муниципальное право (24)
Налоги, налогообложение (214)
Наука и техника (1141)
Начертательная геометрия (3)
Оккультизм и уфология (8)
Остальные рефераты (21697)
Педагогика (7850)
Политология (3801)
Право (682)
Право, юриспруденция (2881)
Предпринимательство (475)
Прикладные науки (1)
Промышленность, производство (7100)
Психология (8694)
психология, педагогика (4121)
Радиоэлектроника (443)
Реклама (952)
Религия и мифология (2967)
Риторика (23)
Сексология (748)
Социология (4876)
Статистика (95)
Страхование (107)
Строительные науки (7)
Строительство (2004)
Схемотехника (15)
Таможенная система (663)
Теория государства и права (240)
Теория организации (39)
Теплотехника (25)
Технология (624)
Товароведение (16)
Транспорт (2652)
Трудовое право (136)
Туризм (90)
Уголовное право и процесс (406)
Управление (95)
Управленческие науки (24)
Физика (3463)
Физкультура и спорт (4482)
Философия (7216)
Финансовые науки (4592)
Финансы (5386)
Фотография (3)
Химия (2244)
Хозяйственное право (23)
Цифровые устройства (29)
Экологическое право (35)
Экология (4517)
Экономика (20645)
Экономико-математическое моделирование (666)
Экономическая география (119)
Экономическая теория (2573)
Этика (889)
Юриспруденция (288)
Языковедение (148)
Языкознание, филология (1140)

Курсовая работа: Економічний аналіз та фінансові показники підприємства

Название: Економічний аналіз та фінансові показники підприємства
Раздел: Рефераты по бухгалтерскому учету и аудиту
Тип: курсовая работа Добавлен 09:58:37 13 мая 2010 Похожие работы
Просмотров: 125 Комментариев: 2 Оценило: 0 человек Средний балл: 0 Оценка: неизвестно     Скачать

Міністерство науки та освіти України

Кафедра обліку та аналізу

КУРСОВА РОБОТА

2008


Вихідні дані

Баланс підприємства

Форма 1

АКТИВ на кінець періоду ПАСИВ на кінець періоду:
0 t 0 t
I Необоротні активи 31220 33280 I Власний капітал: 33880 35840
Основні засоби 31220 33280 Статутний капітал 25437 26030
Нерозподілений прибуток 8443 9810
I I Оборотні активи: 20280 30720 I I Забезпечення майбутніх витрат і платежів - -
Запаси 12900 14020 I I I Довгострокові зобов’язання 7430 6350
Дебіторська заборгованість 11350 10370 IV Поточні зобов’язання 19190 21810
Поточні фінансові інвестиції 1720 1000 Короткострокові кредити 4800 9520
Грошові кошти 3310 5330 Кредиторська заборгованість 14390 12290
I I I Витрати майбутніх періодів - - V Доходи майбутніх періодів - -
УСЬОГО: 60500 64000 УСЬОГО: 60500 64000

Звіт про фінансові результати

Форма 2

Стаття Код рядку За базовий період 0 За звітний період t
Доход (виручка) від реалізації продукції 010 113000 120450
ПДВ (010*0,166667) 015 18833 20075
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (010-015) 035 94167 100375
Собівартість реалізованої продукції 040 71000 65900
Валовий прибуток (035-040) 050 23167 16635
Адміністративні витрати 070 7500 10000
Витрати на збут 080 6830 10130
Фінансові результати від операційної діяльності (050-070-080) 100 8837 14345
Фінансові витрати 140 300 95
Фінансові результати від основної діяльності до опадатковування: (100-140) 170 8537 14250
Податок на рибуток від основної діяльності (170*25%) 180 2134 3563
Чистий прибуток 190 6403 10687

Для визначення певної собівартості продукції необхідно виконати додаткові розрахунки:

Собівартість реалізованої продукції 040 71000 65900
Адміністративні витрати 070 7500 10000
Витрати на збут 080 6830 10130
Фінансові витрати 140 300 95
Повна собівартість продукції (040+070+080+140) 85630 86125

Калькуляція собівартості продукції

Назва статті За базовий період 0 За звітний період t
грн. % грн. %
Собівартість, у т. ч. 85630 100 86125 100
- матеріали 25689 30 28421 33
- енерговитрати 19695 23 18086 21
- заробітна плата 11988 14 14641 17
- утримання і експлуатація обладнання 13701 16 8613 10
- цехові і заводські витрати 6167 17 16364 19

1. Оцінка фінансового стану підприємства

Економічний аналіз це глибоке дослідження економічних явищ на підприємстві, тобто виявлення причин відхилення від плану і недоліків у роботі, розкриття резервів, їх вивчення, сприяння комплексному здійсненню економічної роботи і керуванню виробництвом, активний вплив на хід виробництва, підвищення його ефективності і поліпшення якості роботи.

Зниження собівартості продукції є найважливішим чинником розвитку економіки підприємства.

ТОВ „Строймаш” займається випуском строй матеріалів.

Основним фінансовим показником, що характеризує ефективність роботи підприємства, а саме – прибутковість акціонерного капіталу, вкладеного в підприємство, є норма прибутку на акціонерний капітал:

Нпак = ЧП/АК,

Де ЧП – чистий прибуток; АК – акціонарний капітал.

Нпак показує, скільки прибутку формує одна грошова одиниця вкладених власником засобів – рівень зворотності капіталу.

Так, за даними фінансової звітності підприємтсва за два тимчасових періоди цей показник дорівнює:

Нпак0=6403/33880 = 0,189; Нпакt=10687/35840 = 0,298.

Віддача на акціонерний капітал знизилась на:

0,298 – 0,189 = 0,109.

відносне відхилення характеризує індекс показника:


It= 0,298 / 0,189 = 1,577.

Відхилення індексу від одиниці, виражене у відсотках, характеризує відносна зміна показника. Так, індекс показника віддачі на акціонерний капітал говорить про те, що показник зменшився на 19,8 %.

Висновок:

Віддача на акціонерний капітал збільшилося на 57,7%. В базовому періоді акціонер отримував за кожну вкладену ним гривню – 17 коп, а в звітному періоді отримував – 30 коп за 1 гривню. Таке збільшення показника відбувалося за рахунок збільшення чистого прибутку у більшій пропорції ніж збільшення акціонерного капіталу.

Для того, щоб визначити, що впливає на Нпак, за рахунок чого може зрости або зменшитися цей показник, необхідно зробити так назване фінансове розкладання і представити НП як добуток трьох співмножників:

Нпак = (ЧП/В) * (В/А) * (А/АК),

де В – виручка від реалізації продукції; А – вартість активів.

Нпак0 = (94167/113000) * (113000/60500) * (60500/33880) = 0,83 * 1,87 * 1,79 = 2,78

Нпакt = (100375/120450) * (120450/64000) * (64000/35840) = 0,83 * 1,88 * 1,79 = 2,79.

Рентабельність власного капіталу 1,577
Рентабельність продукції 1,56
Коефіцієнт обіговості активів 1,005
Коефіцієнт заборгованості 1,001

Висновок: на підприємстві “ Строймаш ” в базовому періоді (0) і в звітному періоді (t) рентабельність власного капіталу є більше одиниці, що є позитивним, засвідчує посилену ділової активності на підприємстві. Показник рентабельності продукції і коефіціент обіговості активів також є більшим одиниці (I > 0), це свідчить про те що ці показники позитивно впливають на фінансовий стан підприємства, за рахунок чого прибуток підприємства збільшився.

Аналіз прибутковості продукції

Прибутвовість продукції підприємства за відповідні періоди часу визначилася в розмірі:

ЧП0/В0 = 6403/113000 = 0,057 ЧПt/Вt = 10687/120450 = 0,089

Прибутковість продукції знизилась на:

0,089 – 0,057 = 0,032 (грн./грн.),

відносне відхилення характеризує індекс показника:

It = 0,089/0,057 = 1,56

Висновок: прибутковість продукції збільшилась на 56 %. Таке збільшення показника відбувалося за рахунок збільшення чистого прибутку та зниження виручки від реалізації. Такий рівень рентабельності свідчить про те, що підприємство працює в сприятливій ринковій середі.

Аналіз оборотності активів

В0/А0 = 113000/60500 = 1,87; Вt/Аt = 120450/64000 = 1,88.

Коєфіцієнт оборотності активів збільшився на 0,5%:

It = 1,88/1,87 = 1,005.

Висновок: збільшення коефіцієнта оборотності активів на 0,5% свідчить про більш ефективне використання оборотних активів звітного періоду по відношенню до базового періоду. Це є результатом того, що збільшення активи звітного періоду збільшилися у меншій пропорції ніж виручка по відношенню до базового періоду.

Період оборотності запасів:

ПОЗ = (величина запасів * 360) / виручка реалізованої продукції

ПОЗ0 = (12900 * 360) / 113000 = 41 дн.;

ПОЗt = (14020 * 360) / 120450 = 42 дн..

Термін наданого кредиту (період погашення дебіторскої заборгованості):

ТНКр = (залишки на дебитових рахунках * 360) / сума продажів у кредит


ТНКр0 = (11350 * 360) / 113000 = 36 дн.;

ТНКрt = (10370 * 360) / 120450 = 31 дн.

Термін одержуваного кредиту (період погашення кредиторської заборгованності):

ТОКр = (залишки на рахунках кредиторів * 360) / сума покупок у кредит

ТНКр0 = (14390 * 360) / 59941 = 86 дн.;

ТНКрt = (12290 * 360) / 60288 = 73 дн.;

ТОКр0 = 86 – 36 = 50 дн.; ТОКрt = 73 – 31 = 42 дн..

Висновок: підприємство розраховується зі своїми постачальниками через кілька днів після отримання коштів за реалізовану продукцію (50 дн.), отже піприємство має додаткове джерело фінансування. В звітному періоді відстрочка між надходженням грошей і їхнім вибуттям знизилась на 8 дні – додаткове джерело фінансування зменшилось.

Аналіз заборгованості

Коефіцієнт заборгованості:

А0 / АК0 = 60500 / 33880 = 1,77; Аt / АКt = 64000 / 35840 = 1,79;

It = 1,79 / 1,77 = 1,011.

Висновок: коефіцієнт заборгованості в звітному періоді зріс на 1,1 % порівняно з базовим періодом. Таке збільшення коефіцієнта заборгованості відбувалося за рахунок збільшення активів і акціонерного капіталу в звітному періоді. Це свідчить про те, що в звітному періоді було запозичено більше резервного капіталу.

Коефіціент фінансової незалежності характеризує частку власного капіталу в сукупному капіталі. Чим більше значення цього показника, тим більшою є фінансова незалежність підприємства від кредиторів. Частка власного капіталу в підприємстві “Строймаш” складає 89% сукупного капіталу, задіяного в господарській діяльності. Це засвідчує можливість підприємства погасити борги власними коштами.

Норма прибутку на вкладений капітал:

НПвк = (ЧП + 5ДКР) / (АК + ДКР),

Де ДКР – довгостроковий кредит;

%ДКР – сума відсотків, виплачених за користування довгостроковим кредитом.

НПвк0 = (6403 + 1189) / (33880+ 7430) = 7592 / 41310 = 0,184 (грн./грн.),

НПвкt = (10687 + 1016) / (35840 + 6350) = 11703 / 42190 = 0,277 (грн./грн.).

Відносна зміна показника складає:

It = 0,277 / 0,184 = 1,505,

виходить, прибутковість усіх вкладених у підприємство засобів збільшилися на 50,5%.

Ставка залучення довгострокових кредитів – 16% річних. Таким чином, прибутковість вкладеного капіталу вище, ніж витрати, позв’язані з використанням позикового капіталу, - у базовому періоді 0.184 > 0.16; у звітному – 0.277 > 0.16. Отже, прибутковість акціонерного капіталу перевищує прибутковість усіх вкладених коштів, що підтверджується при порівнянні відповідних норм прибутку: 0.298 > 0.277 >0.189 > 0.184.

Ефект фінансовоговажеля:

EFL = НПак – НПвк > 0

EFL0 = 0,189 – 0,184 = 0,005; EFLt = 0,298 – 0,277 = 0,021.

EFL залежить выд диференцыала FL і плеча FL:

EFL = ДИФ. FL * Плече FL

Диф. FL = норма прибутку на вкладений капітал - % за довгостроковий кредит

Диф. FL0 = 0,184 – 0,16 = 0,024; Диф. FLt = 0,277 – 0,16= 0,017.

Плече FL = позиковий довгостроковий кредит / акціонерний капітал

Плече FL0 = 7430 / 33880 = 0,219; Плече FLt = 6350 / 35840 = 0,177;

EFL0 = 0,024 * 0,219 = 0,005; EFLt = 0,117 * 0,177 = 0,021.

Висновок: в періодах 0 і t прибутковість вкладенного капіталу вище, ніж відсотки по кредиту, тому залучення позичкового капіталу дозволяє штучно підвищити норму прибутку власного капіталу.

Аналіз платоспроможності

Коефіцієнт поточної ліквідності:

КПЛ = оборотні активи / поточні зобов’язання

КПЛ0 = 28280 / 19190 = 1,53; КПЛt = 30720 / 21210 = 1,41.

Коєфіцієнт швидкої ліквідності:


КШЛ = (оборотні активи – запаси) / поточні зобов’язання

КШЛ0 = 16380 / 19190 = 0,85; КШЛt = 16700 / 21810 = 0,77.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності:

КАЛ = (грошові кошти + поточні фінансові інвестиції) / поточні зобов’язання

КАЛ0 = 5030 / 19190 = 0,26; КАЛt = 6330 / 21810 = 0,29.

Висновок: коєфіціенти поточної і швидкої ліквідності знижується, що характеризує зменшення спроможності підприємства за рахунок наявних оборотних активів виконувати свої грошові зобов’язання, передусім сплачувати борги. За рахунок грошових коштів від поточної реалізації оборотних активів не забезпечується своєчасне погашення поточних зобов’язань.

Значення коефіціентів ліквідності залежить передусімвід величини робочого капіталу, тобто від величини власних оборотних коштів, авансованих на формування оборотних активів. Із збільшенням величини і частка власних оборотних коштів зменшується потреба в зовнішніх інвестиціях (поточних зобов’язаннях) і підвищується їх ліквідність.

Коефіцієнт покриття основних засобів:

КПОЗ = основні засоби / акціонерний капітал

КПОЗ0 = 31220 / 33880 = 0,92; КПОЗt = 33280 / 35840 = 0,93.

Величина власного оборотного капіталу:

ВОБК = оборотні активи – поточні зобов’язання

ВОБК0 = 29280 – 19190 = 10090; ВОБКt = 30720 – 21810 = 8910.


Висновок: коефіціент покриття основних засобів показує, яка частина власного капіталу витрачена на придбання низьколіквідних активів. На підприємстві “Альфа” відбувається підвищення цього коефіцієнта, і це говорить про те, що не відбулося відносне вивільнення власного капіталу для участі в процесі обігу.

Протягом базового і звітного періодів підприємство “Аліфа” забезпечує перевищення грошових надходжень над витратами, і є платоспроможним, тобто має здатність своєчасно розраховуватися за своїми зобов’язаннями.

Висновок по розділі: після аналізу фінансового стану підприємства “ Строймаш ” можна зробити наступні висновки:

1) підприємство має позитивну динаміку норми прибутку на акціонерний капітал, що вплинуло на збільшення чистого прибутку у звітному періоді відповідно до базового на 57,7%, що було зумовлено зменшенням виручки від реалізації і зниженням собівартості продукції, а також збільшилася рентабельності продукції.

2) прибутковість продукції збільшилась на 56%, це свідчить про те, що підприємство працює в сприятливій ринковій середі.

3) підвищення коефіцієнта оборотності активів на 0,5% свідчить про більш ефективне використання оборотних активів звітного періоду, по відношенню до базового періоду.

4) підприємство розраховується зі своїми постачальниками через кілька днів після отримання коштів за реалізовану продукцію (50 дн.), отже піприємство має додаткове джерело фінансування. В звітному періоді відстрочка між надходженням грошей і їхнім вибуттям знизилась на 8 дні – додаткове джерело фінансування зменшилось.

5) коефіцієнт заборгованості в звітному періоді зріс на 1,1 % порівняно з базовим періодом. Таке збільшення коефіцієнта заборгованості відбувалося за рахунок збільшення активів і акціонерного капіталу в звітному періоді. Це свідчить про те, що в звітному періоді було запозичено більше резервного капіталу.

6) прибутковість акціонерного капіталу перевищує прибутковість усіх вкладених коштів, що підтверджується при порівнянні відповідних норм прибутку: 0.298 > 0.277 >0.189 > 0.184. При зменшені коефіціента заборгованості прибутковість власного капіталу знижується від норми прибутку на вест капітвл.

7) значення ефекту фінансового важеля позитивне, отже підприємство має можливості росту норми прибутку на акціонерний капітал.

8) коєфіціенти поточної, швидкої ліквідності знижується, що характеризує зменшення спроможності підприємства за рахунок наявних оборотних активів виконувати свої грошові зобов’язання, передусім сплачувати борги.

Підприємство є платоспроможним і здатне своєчасно розраховуватися за своїми зобов’язаннями, але це підприємство працює не рентабельно, тому покриває витрати за рахунок короткострокового кредиту банку.


2. Аналіз ефективності виробництва

У результаті аналізу виробництва представляється можливим визначити:

ефективно або неефективно здійснювалися витрати в кожнім кварталі досліджуваного року t у порівнянні з досягнутим рівнем ефективності виробництва в році 0;

фактори зміни ефективності;

фінансові результати зміни ефективності виробництва.

Таблиця 2.1.

Вихідні дані

Найменування показників Середньоквартальні значення за рік 0 Значення показників року t за квартал:
t0 t1 t2 t3 t4
1. Товарна продукція 25100 25000 27400 25180 22795
2. Собівартість, у т. ч.: 23020 20100 25000 21300 19725
3. - матеріали 8175 6471 9200 7000 5750
4. - енерговитрати 5000 3616 6250 5220 3000
5. - заробітна плата 3800 3000 4541 4300 2800
6. - утримання і експлуатація обладнання 2750 2000 2500 2300 1813
7. - цехові і заводські витрати 4330 4000 5000 4380 2984
8. Результат 3440 4900 2400 3880 3070

Дослідження абсолютних значень показників

Показник 1. Товарна продукція


Таблиця 2.2.

Статистичні характеристики товарної продукції

Дата

Значення

(ТП)

Індекс

(І)

Середне значення

_

(ТП)

Середній індекс

_

(І)

Середньо-квадратичне відхилення

(σ)

Коефіцієнт

варіації

(&)

t0 25100 1.000

25094

0.999

1881

σ/2 = 940.5

0.075

t1 25000 0.996
t2 27400 1.092
t3 25180 1.003
t4 22795 0.908

Індекс: ІТПt = ТПt / ТП0;

ІТПt1 = 25000 / 25100 = 0.996

ІТПt2 = 27400 / 25100 = 1.092

ІТПt3 = 25180 / 25100 = 1.003

ІТПt4 = 22795 / 25100 = 0.908

Середнє значення: __

ТП = Σ ТПt / n (n=4);

ТП = (25000+27400+25180+22795) / 4 = 25094

Середній індекс: _ __

ІТП = ТП / ТП0

ІТП = 25094 / 25100 = 0.999

Середньоквадратичне відхилення:


n __

σТП = √Σ (ТПt – ТП)2 / (n -1)

t=1

σТП = √(25000 – 25094)2+(27400– 25094)2+(25180 – 25094)2+(22795 – 25094)2/ 3 = 1881

Коефіцієнт варіації: __

&ТП = σТП / ТП

&ТП = 1881 / 25094 = 0.075

Рис. 2.1 Товарна продукція

Висновок: Товарна продукція в кварталі t1 знизилась на 0.04%, у кварталі t2 обсяг виробництва збільшився на 9.2% - це максимальне зниження за рік, у кварталі t3 обсяг виробництва виріс на 0.03%, а в четвертому кварталі знизився на 9.2% у порівняно з базовим кварталом t0. У цілому за рік випуск товарної продукції зменшився на 0.01%. Середнє значення за поточний квартал – 25094 грн. Відхилення від середнього значення – 940.5 грн., що складає 3,75%. Дана величина є резервом росту товарної продукції.


Таблиця 2.3

Статистичні характеристики прибутку

Дата

Значення

(П)

Індекс

(І)

Середнє значення_

(П)

Середній індекс_

(І)

Середньоквадратичне відхилення

(σ)

Коефіцієнт варіації

(&)

t0 3440 1.000

3562.5

1.038

1078

σ/2 = 539

0.302

t1 4900 1.424
t2 2400 0.698
t3 3880 1.128
t4 3070 0.892

Індекс:

ІПt1 = 4900 / 3440 = 1.424

ІПt2 = 2400 / 3440 = 0.698

ІПt3 = 3880 / 3440 = 1.128

ІПt4 = 3070 / 3440 = 0.892

Середнє значення: __

П = (4900+2400+3880+3070) / 4 = 3562.5

Середній індекс: _

ІП = 3562.5 / 3440= 1,036

Середньоквадратичне відхилення:

σП = √((4900 – 3562.5)2+(2400 – 3562.5)2+(3880 – 3562.5)2+(3070 – 3562.5))2 / 3 = 1078


Коефіцієнт варіації:

&П = 1078 / 3562.5= 0.302

Рис. 2.2 Прибуток

Висновок: В кварталі t1 спостерігалось збільшення прибутку на 42.4 %, у другому кварталі прибуток знизився максимально на 30.2 %, у кварталі t3 спостерігалось збільшення прибутку на 12.8 %, а в кварталі t4 зниження прибутку на 10.8 %. У цілому за рік прибуток збільшився на 3.6 %. Середнє значення за поточний квартал – 3562.5 грн. Відхилення від середнього значення – 539 грн., що складає 15.1 %. Дана величина є резервом росту прибутку.

Дослідження відносних показників

Показник 2. Втратоємкість продукції.

Даний показник характеризує величину собівартості на одиницю продукції і розраховується як відношення собівартості до оварної продукції.


Таблиця 2.4.

Статистичні характеристики витратоємкості продукції

Дата Значення (ВЄ), грн./грн.

Індекс

(І)

Середнє значення _

(ВЄ), грн./грн.

Середній індекс

_

(І)

Середньо-квадратичне відхилення (σ), грн./грн.

Коефіцієнт варіації

(&)

t0 0.917 1.000

0.857

0.935

0.045

σ,/2=0.022

0.053

t1 0.804 0.877
t2 0.912 0.995
t3 0.846 0.922
t4 0.865 0.943

Значення:

ВЄ = Сti / ТПti

ВЄt0 = 23020 / 25100 = 0.917

ВЄt1 = 20100 / 25000 = 0.804

ВЄt2 = 25000 / 27400 = 0.912

ВЄt3 = 21300 / 25180 = 0.846

ВЄt4 = 19725 / 22795 = 0.865

Індекс:

ІВЄt1 = 0.804 / 0.917 = 0.877

ІВЄt2 = 0.912 / 0.917 = 0.995

ІВЄt3 = 0.846 / 0.917 = 0.922

ІВЄt4 = 0.865 / 0.917 = 0.943

Середнє значення: __

ВЄ = (0.804+0.912+0.846+0.865) / 4 = 0.857


Середній індекс: _

ІВЄ = 0.857 / 0.917 = 0.935

Середньоквадратичне відхилення:

σВЄ = √(0.804-0.857)2+(0.912 – 0.857)2+(0.846 – 0.857)2+(0.865 – 0.857)2) / 3 = 0,045

Коефіцієнт варіації:

&ВЄ = 0,045 / 0.857= 0.053

Рис. 2.3 Витратоємкість продукції

Висновок: в кварталі t1 спостерігалось максимальне зниження витратоємкості на 12.3%, у кварталі t2 витратоємкість знизилась на 0.5%, у кварталі t3 знизилась на 7.8%, у кварталі t4 зменшилась на 5.7% у порівняні з базовим кварталом t0. У цілому за рік витратоємкість зменшилась на 6.5%. Середнє значення за поточний квартал – 0,857. Відхилення від середнього значення – 0,022, що складає 2.6%.

Для показників – Витратоємкість продукції, Матеріалоємність, Енергоємність і ін., а також Рентабельність необхідно розрахувати індекси і скласти матрицю якісного аналізу.


Таблиця 2.5.

Ємкісні значення показників ефективності виробництва

Показники

Значення показників у кварталах періодів 0 і t: Річне значення показника
t0 t1 t2 t3 t4 t
ВИТРАТОЄМКІСТЬ (В/ТП) 0.917 0.804 0.912 0.846 0.865 0.858
- матеріалоємкість (М/ТП) 0.326 0.258 0.336 0.278 0.252 0.283
- енергоємкість (Е/ТП) 0.199 0.145 0.228 0.207 0.132 0.180
- зарплатоємкість (ЗП/ТП) 0.151 0.12 0.166 0.171 0.123 0.146
- питомі витрати на утрим. і експл. обладнання (УЕО/ТП) 0.11 0.08 0.091 0.091 0.08 0.086
- питомі цех. і зав. витрати (ЦЗВ/ТП) 0.173 0.16 0.182 0.174 0.131 0.163
РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ (П/ТП) 0.137 0.196 0.088 0.154 0.135 0.142

Витратоємкість:

t0 = 23020/ 25100 = 0.917 t1 = 20100 / 25000 = 0.804

t2 = 25000 / 27400 = 0.912 t3 = 21300 / 25180 = 0.846

t4 = 19725 / 22795 = 0.865 t = 0.858

Матеріалоємкість:

t0 = 8175 / 25100 = 0.326 t1 = 6471 / 25000 = 0.258

t2 = 9200 / 27400= 0.336 t3 = 7000 / 25180 = 0.278

t4 = 5750 / 22795 = 0.252 t = 28421 / 100375 = 0.283

Енергоємкість:

t0 = 5000 / 25100 = 0.199 t1 = 3616 / 25000 = 0.145

t2 = 6250 / 27400 = 0.228 t3 = 5220 / 25180 = 0.207

t4 = 3000 / 22795 = 0.132 t = 18086 / 100375 = 0.180


Зарплатоємкість:

t0 = 3800/ 25100 = 0.151 t1 = 3900 / 25000 = 0.12

t2 = 4541 / 27400 = 0.166 t3 = 4300 / 25180 = 0.171

t4 = 2800 / 22795 = 0.123 t = 14641 / 100375 = 0.146

Питомі витрати на утрим. і експл. обладнання:

t0 = 2750 / 25100= 0.11 t1 = 2000 / 25000 = 0.08

t2 = 2500 / 27400= 0.091 t3 = 2300 / 25180 = 0.091

t4 = 1813 / 22795 = 0.08 t = 8613 / 100375 = 0.086

Питомі цех. і зав. витрати:

t0 = 4330 / 25100 = 0.173 t1 = 4000 / 25000 = 0.16

t2 = 5000 / 27400 = 0.182 t3 = 4380 / 25180 = 0.174

t4 = 2984 / 22795 = 0.131 t = 16364 / 100375 = 0.163

Рентабельність:

t0 = 3440 / 25100 = 0.137 t1 = 4900 / 25000 = 0.196

t2 = 2400 / 27400= 0.088 t3 = 3880 / 25180 = 0.154

t4 = 3070 / 22795 = 0.135 t = 14250 / 100375 = 0.142


Таблиця 2.6.

Матриця якісного аналізу ефективності

Показники Індекси показників у кварталах року t: Індекс річного значення показника
t0 t1 t2 t3 t4 t
ВИТРАТОЄМКІСТЬ (В/ТП) 1 0.877 0.995 0.922 0.94 0.936
- матеріалоємкість (М/ТП) 1 0.791 1.031 0.853 0.773 0.868
- енергоємкість (Е/ТП) 1 0.729 1.146 1.04 0.663 0.906
- зарплатоємкість (ЗП/ТП) 1 0.795 1.099 1.132 0.815 0.967
- питомі витрати на утрим. і експл. Обладнання (УЕО/ТП) 1 0.727 0.827 0.827 0.727 0.782
- питомі цех. і зав. витрати (ЦЗВ/ТП) 1 0.925 1.052 1.006 0.757 0.942
РЕНТАБЕЛЬНІСТЬ (П/ТП) 1 1.431 0.642 1.124 0.985 1.036

Витратоємкість:

t0 = 0.917 / 0. 917 = 1 t1 = 0.804 / 0. 917 = 0.877

t2 = 0.912 / 0. 917 = 0.995 t3 = 0.846 / 0. 917 = 0.922

t4 = 0.865 / 0. 917 = 0.943 t = 0.858 / 0. 917 = 0.936

Матеріалоємкість:

t0 = 0.326 / 0.326 = 1 t1 = 0.258 / 0.326 = 0.791

t2 = 0.336 / 0.326 = 1.031 t3 = 0.278 / 0.326 = 0.853

t4 = 0.252 / 0.326 = 0.773 t = 0.283 / 0.326 = 0.868

Енергоємкість:

t0 = 0.199 / 0.199 = 1 t1 = 0.145 / 0.199 = 0.729

t2 = 0.228 / 0.199 = 1.146 t3 = 0.207 / 0.199 = 1.04

t4 = 0.132 / 0.199 = 0.663 t = 0.180 / 0.199 = 0.906


Зарплатоємкість:

t0 = 0.151 / 0.151 = 1 t1 = 0.12 / 0.151 = 0.795

t2 = 0.166 / 0.151 = 1.099 t3 = 0.171 / 0.151 = 1.132

t4 = 0.123 / 0.151 = 0.815 t = 0.146 / 0.151 = 0.967

Питомі витрати на утрим. і експл. обладнання:

t0 = 0.11 / 0.11 = 1 t1 = 0.08 / 0.11 = 0.727

t2 = 0.091 / 0.11 = 0.827 t3 = 0.091 / 0.11 = 0.827

t4 = 0.08 / 0.11 = 0.727 t = 0.086 / 0.11 = 0.782

Питомі цех. і зав. витрати:

t0 = 0.173 / 0.173 = 1 t1 = 0.16 / 0.173 = 0.925

t2 = 0.182 / 0.173 = 1.052 t3 = 0.174 / 0.173 = 1.006

t4 = 0.131 / 0.173 = 0.757 t = 0.163 / 0.173 = 0.942

Рентабельність:

t0 = 0.137 / 0.137 = 1 t1 = 0.196 / 0.137 = 1.431

t2 = 0.088 / 0.137 = 0.642 t3 = 0.154 / 0.137 = 1.124

t4 = 0.135 / 0.137 = 0.985 t = 0.142 / 0.137 = 1.036

Висновок: Індекс річного значення витратоємкості дорівнює 0.936, це свідчить про те, що ефективність виробництва підвищилася. У всіх кварталах t1=0.877, t2=0.995, t3=0,922, t4=0,943 – відбувається підвищення ефективності.

Індекс річного значення матеріалоємкості t=0.868, тобто ефективність виробництва підвищилася. З них у кварталах t1=0.791, t3=0.853, t4=0.773 – ефективність підвищилася, а у кварталі t2=1.031 – понизилася.

Індекс річного значення енергоємкості t=0.906, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. З них у кварталах t2=1.146, t3=1.04 – ефективність понизилася, а у кварталах t1=0.729, t4=0.663 – ефективність повисилася.

Індекс річного значення зарплатоємкості t=0.967, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. З них у кварталах t2=1.099, t3=1.132 – ефективність понизилася, а у кварталах t1=0.795, t4=0.815 – ефективність підвищилася.

Індекс річного значення питомих витрат на утримання і експлуатацію обладнання t=0.782, тобто ефективність виробництва підвищилася. В усіх кварталах t1=0.727, t2=0.827, t3=0.827, t4=0.727 – відбувалося підвищення ефективність виробництва.

Індекс річного значення питомих цехових і заводських витрат t=0.942, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. З них у кварталах t2=1.052, t3=1.006 – ефективність понизилася, а у кварталах t1=0.925, t4=0.757 – ефективність підвищилася.

Індекс річного значення рентабельності дорівнює 0.936, це свідчить про те, що ефективність виробництва понизилася. З них у кварталах t1=1.431 і t3=1.124 – ефективність підвищилась, а у кварталах t2=0.642 і t4=0.985 – ефективність понизилася.

Найнеефективніше використовувалися зарплатоємкісні ресурси.

Факторний аналіз

Факторний аналіз визначає фактори першого порядку, що вплинули на зміну витратоємкості продукції:

- ріст або зниження товарної продукції;

- ріст або зниження загальної собівартості.

Таблиця 2.7.

Індекси вихідних показників

Показники (аргументи) Індекси показників у кварталах року t: Індекс річного значення показника
t0 t1 t2 t3 t4 t
ТОВАРНА ПРОДУКЦІЯ 1 0.996 1.092 1.003 0.908 0.999
СОБІВАРТІСТЬ, у т.ч. 1 0.873 1.086 0.925 0,857 0.935
- матеріали 1 0.791 1.031 0.853 0,773 0.868
- енерговитрати 1 0.729 1.146 1.04 0,663 0.906
- заробітна плата 1 0.795 1.099 1.132 0,815 0.967
- утримання і експлуатація обладнання 1 0.727 0.827 0.827 0,727 0.782
- цехові і заводські витрати 1 0.925 1.052 1.006 0,757 0.942

Себестоимость:

t1 = 20100 / 23020 = 0.873 t2 = 25000 / 23020 = 1.086

t3 = 21300 / 23020 = 0.925 t4 = 19725 / 23020 = 0.857

t = 19555 + 23112 + 25110 + 22492 / 4 / 23848 = 0.946

Таблиця 2.8.

Матриця факторного аналізу ефективності виробництва

Показники (аргументи) Зони в році t:

t

t0 t1 t2 t3 t4
СОБІВАРТІСТЬ, у т. ч. 1 6 3 5 6 3
- матеріали 1 6 3 5 6 6
- енерговитрати 1 6 2 2 6 6
- заробітна плата 1 6 3 2 6 6
- утримання і експлуатація обладнання 1 6 5 5 6 6
- цехові і заводські витрати 1 6 2 2 6 6

Висновок: У кварталі t1 і t4 витрати здійснювалися менш ефективно в порівнянні з витратоємкості продукції року 0. Так у кварталі t1 і t4 темпи зниження загальної суми витрат випереджали темпи зниження обсягу виробництва – зона 6. А у періодах t3 темпи росту витрат менші ніж темпи росту обсягу продукції, що випускається. А у періоді t2 витрати зменшуються, а випуск продукції зростає. Це привело до підвищення ефективності виробництва – зона 5 і зона 3 відповідно.

Найбільш неефективно використовуються витрати в періоді t2 і t3, зокрема енерговитрати в обох періодах (зона 2), заробітна плата в періоді t3 (зона 2), а також неефективно використовуються цехових і заводських витрат в обох періодах (зона 2).

Але ефективно використовувалися в цих періодах витрати на матеріали і у періоді t2, і у періоді t3 (зони 3 і 5 відповідно), заробітну плату у періоді t2 (зона 3), утримання і експлуатацію обладнання в обох періодах (зона 5).

Підприємству рекомендується переглянути енерговитрати, тому що вони у двох кварталах використовуються неефективно, підприємству потрібно використовувати обладнання, що потребує менше енергії. Також потрібно переглянути цехові і заводські витрати, так як вони використовуються також неефективно, підприємству потрібно скоротити витрати на утримання цих приміщень.

Кількісний аналіз

Ціль кількісного аналізу – визначити величину економії (Е) або втрат (В) засобів унаслідок зміни рівня ефективності витрат. Формула для розрахунку величини одержання додаткового прибутку або неодержання прибутку наступна:

Е(В)t = (С0 / ТП0 – Сt / ТПt) * ТПt,


де С0 і Сt – базова й аналізована собівартість продукції;

ТП0 і ТПt – величина товарної продукції в базовому й аналізованому періодах.

Таблиця 2.9.

Матриця кількісного аналізу

Показники (аргументи) Економія (+), втрати (-) коштів через зміну рівня ефективності витрат, грн.
t1 t2 t3 t4 сумма t
СОБІВАРТІСТЬ, у т. ч. +2825 +137 +1788 +1185 +5935
- матеріали +1700 -274 +1209 +1687 +4322
- енерговитрати +1350 -795 -201 +1527 +1887
- заробітна плата +775 -411 -504 +638 +498
- утримання і експлуатація обладнання +750 +521 +478 +684 +2433
- цехові і заводські витрати +325 -247 -25 +957 +1010

Собівартість:

t1 = (23020 / 25100 – 20100 / 25000) * 25000 = +2825

t2 = (23020 / 25100 – 25000 / 27400) * 27400 = +137

t3 = (23020 / 25100 – 21300 / 25180) * 25180 = +1788

t4 = (23020 / 25100 – 19725 / 22795) * 22795 = +1185

сума t = +2825+137+1788+1185 = +5935

Матеріали:

t1 = (8175 / 25100 – 6471 / 25000) * 25000 = +1700

t1 = (8175 / 25100 – 9200 / 27400) * 27400 = -274

t1 = (8175 / 25100 – 7000 / 25180) * 25180 = +1209

t1 = (8175 / 25100 – 5750 / 22795) * 22795 = +1687

сума t = +1700-274+1209+1687= +4322


Енерговитрати:

t1 = (5000 / 25100 – 3613 / 25000) * 25000 = +1350

t2 = (5000 / 25100 – 6250 / 27400) * 27400 = -795

t3 = (5000 / 25100 – 5220 / 25180) * 25180 = -201

t4 = (5000 / 25100 – 3000 / 22795) * 22795 = +1527

сума t = +1350-795-201+1527= +498

Заробітна плата:

t1 = (3800 / 25100 – 3000 / 25000) * 25000 = +775

t2 = (3800 / 25100 – 4541 / 27400) * 27400 = -411

t3 = (3800 / 25100 – 4300 / 25180) * 25180 = -504

t4 = (3800 / 25100 – 2800 / 22795) * 22795 = +638

сума t = +775-411-504+638= +1887

Утримання і експлуатація облажнання:

t1 = (2750 / 25100 – 2000 / 25000) * 25000 = +750

t2 = (2750 / 25100 – 2500 / 27400) * 27400 = +521

t3 = (2750 / 25100 – 2300 / 25180) * 25180 = +478

t4 = (2750 / 25100 – 1813 / 22795) * 22795 = +684

сума t = +750+521+478+684 = +2433

Цехові і заводські витрати:

t1 = (4330 / 25100 – 4000 / 25000) * 25000 = +325

t2 = (4330 / 25100 – 5000 / 27400) * 27400 = -247

t3 = (4330 / 25100 – 4380 / 25180) * 25180 = -25

t4 = (4330 / 25100 – 2984 / 22795) * 22795 = +957

сума t = +325-247-25+957= +1010

Висновок: За рахунок підвищення ефективності поточних витрат загальна сума економії за рік t складає – 5935 грн. В усіх кварталах спостерігалася економія в розмірі t1= +2825 грн., t2= +137 грн., t3= +178 грн. 8 і t4= +1185грн. Економія відбулися за рахунок підвищення ефективності використання: матеріалів – 4322 грн., енерговитрат – 1887 грн., витрат на заробітну плату – 498 грн., утримання і експлуатації обладнання – 2433 грн., цехових і заводських витрат – 1010 грн.

Економія коштів спостерігалася в кварталі t1 – за рахунок підвищення ефективності використання: матеріалів – 1700 грн., енерговитрат – 1350 грн., витрат на заробітну плату – 775 грн., утримання і експлуатації обладнання – 750 грн., цехових і заводських витрат – 325 грн.

Економія коштів спостерігалася в кварталі t2 – за рахунок підвищення ефективності використання: утримання і експлуатації обладнання – 521 грн. Втрати відбулися за рахунок зниження ефективності використання: матеріалів – 274 грн., енерговитрат – 795 грн., перевищення витрат на заробітну плату – 411 грн., цехових і заводських витрат – 247 грн.

Економія коштів спостерігалася в кварталі t3 – за рахунок підвищення ефективності використання: матеріалів – 1209 грн., утримання і експлуатації обладнання – 478 грн. Втрати відбулися за рахунок зниження ефективності використання: енерговитрат – 201 грн., перевищення витрат на заробітну плату – 504 грн., цехових і заводських витрат – 25 грн.

Економія коштів спостерігалася в кварталі t4 – за рахунок підвищення ефективності використання: матеріалів – 1687 грн., енерговитрат – 1527 грн., витрат на заробітну плату – 638 грн., утримання і експлуатації обладнання – 684 грн., цехових і заводських витрат – 957 грн.

Висновок по розділі: У цілому за рік випуск товарної продукції зменшився на 0.01%. Середнє значення за поточний квартал – 25094 грн. Відхилення від середнього значення – 940.5 грн., що складає 3.75%. Дана величина є резервом росту товарної продукції.

У цілому за рік прибуток збільшився на 42.4 %. Середнє значення за поточний квартал – 3562.5 грн. Відхилення від середнього значення – 539 грн., що складає 15.1 %. Дана величина є резервом росту прибутку.

У цілому за рік витратоємкість зменшилась на 6.5%. Середнє значення за поточний квартал – 0,857. Відхилення від середнього значення – 0,022, що складає 2.6%.

Індекс річного значення витратоємкості дорівнює 0.936, це свідчить про те, що ефективність виробництва підвищилася. Індекс річного значення матеріалоємкості t=0.868, тобто ефективність виробництва підвищилася. Індекс річного значення енергоємкості t=0.906, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. Індекс річного значення зарплатоємкості t=0.967, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. Індекс річного значення питомих витрат на утримання і експлуатацію обладнання t=0.782, тобто ефективність виробництва підвищилася. Індекс річного значення питомих цехових і заводських витрат t=0.942, це свідчить про те, що ефетивність виробництва підвищилася. Індекс річного значення рентабельності дорівнює 0.936, це свідчить про те, що ефективність виробництва понизилася.

У кварталі t1 витрати здійснювалися менш ефективно в порівнянні з витратоємкості продукції року 0. Так у кварталі t1 і t4 темпи зниження загальної суми витрат випереджали темпи зниження обсягу виробництва – зона 6. А у періодах t2 і t3 темпи росту витрат менші ніж темпи росту обсягу продукції, що випускається. Це привело до збільшення ефективності виробництва – зона 3 і зона 5 відповідно.

За рахунок зниження ефективності поточних витрат загальна сума економії за рік t складає +5935 грн. З них в усіх кварталі спостерігалася економія в розмірі t1= 2825 грн., t2= 137 грн., t3= 1788грн., t4= 1185грн. Економія відбулася за рахунок підвищення ефективності використання: матеріалів – 4322 грн., енерговитрат – 1887 грн., витрат на заробітну плату – 498 грн., утримання і експлуатації обладнання – 2433 грн., цехових і заводських витрат – 1010 грн.


3. CVP–аналіз

Розрахунок крапки беззбитковості і визначення запасу безпеки

Крапка беззбитковості (X) – це виручка від реалізації продукції, при якій підприємство вже не має збитків, та ще не має прибутку. Розрахунок крапки беззбитковості зробимо за допомогою чотирьох методів:

визначення класичної крапки беззбитковості;

мінімальної крапки беззбитковості;

фінансової крапки беззбитковості;

фінансової крапки беззбитковості з урахуванням податку.

Класична крапка беззбитковості

X = постійні витрати / відносний маржинальний доход, (грн.)

Постійні втрати підприємства представлені в середньомісячній собівартості продукції базового періоду цеховими і загальнозаводськими витратами. Також до постійних витрат можна віднести 50%, зв’язаних з утриманням і експлуатацією обладнання.

Постійні витрати0 = 14557 + 13701 * 0,5 = 21408 грн. у рік.

Ці витрати залишаються незмінними також протягом року t.

ВМД = (Виручка – Перемінні витрати) / Виручка

Для базового року:

ВМД0 = (94167 – (85630 - 21408)) / 94167 = 0.318


Крапка беззбитковості для підприємства в базовому році складала:

X0кл = 21408 / 0.318 = 67321 грн.,

Для поточного року показники будуть рівні:

ВМД (100375 – (86125 - 21408) / 100375) = 0.355

Xtкл = 21408 / 0.355 = 60304 грн.

Запас безпеки (Z) являє собою різницю між фактичним обсягом виробництва і крапкою беззбитковості:

Z0кл = 94167 – 67321 = 26846 грн., що складає: (26846 / 94167) * 100% = 29%.

Z tкл = 100375 – 60304 = 40071 грн., що складає: (40071 / 100375) * 100% = 40%.

Мінімальна крапка беззбитковості

Xmin = (постійні витрати - амортизація) / ВМД, (грн.)

X0min = (21408 - 9350) / 0.318 = 37918 грн.,

Xtmin = (21408 - 9350) / 0.355 = 33966 грн.

Z0 min = 94167 – 37918 = 56249 грн., що складає: (56249 / 94167) * 100% = 60%.

Z t min = 100375– 33966 = 60409 грн., що складає: (60409 / 100375) * 100% = 66%.

Фінансова крапка беззбитковості


Xфін = (постічні витрати + прибуток нормативний) ВМД, (грн.)

Прибуток нормативний = акціонерний капітал * депозитна ставка залучення коштів

Прибуток нормативний0 = 33880 / 0.18 = 6098 грн.,

Прибуток нормативний t = 35840 * 0.18 = 6451 грн.,

X0фін = (21408 + 6098) / 0.318 = 86497 грн.,

X tфін = (21408 + 6451) / 0.355 = 78476 грн.

Z0фін = 94167 – 86497 = 7670 грн., що складає: (7670 / 94167) * 100% = 8%.

Z t фін = 100375 – 78476 = 21899 грн., що складає: (21899/ 100375) * 100% = 22%.

Фінансова крапка беззбитковості з урахуванням оподатковування

Xфін. податок = (Постійні витрати + Прибуток нормативний з урахуванням оподатковування) / ВМД, (грн.)

X0фін. податок = (21408 + 6098 / 0.79) / 0.318 = 91594 грн.

X tфін. податок = (21408 + 6451 / 0.79) / 0.355 = 83307 грн.

Z0фін. податок = 94167 – 91594 = 2573 грн., що складає: (2573 / 94167) * 100% = 3%.

Z tфін. податок = 100375 – 83307 = 17068 грн., що складає: (17068 / 100375) * 100% = 17%.


Мал. 3.1. Чотири рівні крапки беззбитковості

Мал. 3.2. Чотири рівні запасу безпеки

Висновок: Протягом базового і звітного періодів підприємство “Строймаш” забезпечує перевищення грошових надходжень над витратами, і є платоспроможним, тобто має здатність своєчасно розраховуватися за своїми зобов’язаннями. Мінімальний запас безпеки збільшився з 60% до 66%.

Класична крапка беззбитковості для данного підприємства в базовому році дорівнює 67321грн. У періоді 0 запас безпеки складав 29%. Підприємство “ Строймаш ” здатне витримати зниження обсягів виробництва і реалізації продукції на 29% та не понести при цьому збитків. У періоді t крапка беззбитковості збільшилася, і збільшився запас безпеки – 36%. Ця тенденція є позитивною.

Значення запасів безпеки по фінансовї крапки беззбитковості з урахуванням опадатковування, також має позитивну тенденцію, - період 0 – 3%, період t – 17%. Це означає, що отриманого прибутку на заданому рівні буде достатньо для виплати податку.


Розрахунок ступеня операційного важеля

Показник ступеня операційного важеля (OLR) використовується для прогнозування прибутку при плануванні обсягів виробництва і реалізації продукції.

Ступінь лпераційного важеля показує, у скільки разів збільшиться прибуток при визначеному збільшенні виробництва.

Розраховується ступінь операційного важеля по наступній формулі:

OLR = Маржинальний доход / Прибуток від операційної діяльності.

Маржинальний доход (МД) дорівнює:

МД = Виручка – Перемінні витрати

OLR0 = (94167 – (85630 - 21408)) / 8837 = 3.4;

OLR t = (100375 – (86125 - 21408)) / 14345 = 2.5.

Так як, OLR > 2, то підприємство робить ставку на використання ефекту операційного важеля.

Висновок: OLR підприємства “Строймаш” в двох періодах, є більше 2, це значить, що підприємство робить ставку на використання ефекту операційного важеля. Протягом поточного періоду спостерігалося зменшення ступеня операційного важеля в порівнянні з базовим періодом. У базовому періоді OLR склав 3.4, а в звітному – 2.5. Це природно, тому що підприємство стало віддалятися від крапки беззбитковості, збільшуючи запас безпеки. Більш низький ступень операційного важеля відповідає періодові, коли підприємство працює далеко від крапки беззбитковості з великим запасом безпеки. Чим менше OLR, тим у меншому ступені змінюється прибуток при зміні виручки, що створює труднощі в нарощуванні прибутку при збільшенні обсягів виробництва. Але про цьому дає перевагу в погані дні – не так швидко дозволяє знижувати прибуток у період, коли можливий спад обсягів виробництва.

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ ФІНАНСОВИХ ПОКАЗНИКІВ

№ п/п Найменування показника Значення Відхилення Норма
0 t 0 t
1. Норма прибутку на акціонерний капітал, грн/грн (НПак) 0.189 0.298 0.109 1.577 max
2. Рентабельність продукції, грн/грн 0.057 0.089 0.032 1.56 max
3. Оборотність активів, грн/грн 1.87 1.88 0.01 1.005 max
3.1. Період оборотності запасів, дн. 41 42 +1 1.02 min
3.2. Термін наданого кредиту, дн. 36 31 -5 0.86 min
3.3. Термін одержуваного кредиту, дн. 86 73 -13 0.85 min
3.4. Результат політики товарного кредиту, дн. 50 42 -8 0.84 -
4. Показник заборгованості (залежності) 1.77 1.79 0.02 1.01 1-2
5. Прибутковість вкладеного капіталу, грн/грн, (НПвк) 0.184 0.277 0.093 1.505 <НПак
6. Ефект фінансового важеля 0.005 0.021 0.016 4.2 >0
7. Ліквідність:
7.1. Коеф. поточної ліквідності 1.53 1.41 1-2
7.2. Коеф. швидкої ліквідності 0.85 0.77 0.75-1
7.3. Коеф. абсолютної ліквідності 0.26 0.29 0.20-0.25
8. Коєфіціент покриття основних засобів 0.92 0.93 +0.01 1.01 0.75-1
9. Власний оборотний капітал, грн. 10090 8910 -1180 0.88 >0
10. Економія (+) або втрати (-) коштів через зміну рівня ефективності виробництва, грн. - +5935 - - >0
11. Запас безпеки:
11.1. Мінімальний, % 60 66 6 >0
11.2. Класичний, % 29 36 7 >0
11.3. Фінансовий, % 8 22 14 >0
11.4. Фінансовий з урахуванням оподатковування, % 3 17 14 >0
12. Ступінь операційного важеля 3.4 2.5 -0.9 0.74 >0

Висновок: Після загальної оцінки фінансового стану і рівня ефективності виробництва, отриманої на підставі розрахованих раніше всіх показників, можна віднести підприємство “Строймаш” до першого класу. Перший клас утворюють підприємства, що мають незначні відхилення від норми за окремими показниками.

Основним фінансовим показником, що характеризує ефективність роботи підприємства, а саме – прибутковість акціонерного капіталу, вкладеного в підприємство, є норма прибутку на акціонерний капітал, так як віддача на акціонерний капітал збільшилася на 57,7%, це позитивно вплинуло на ефективність роботи підприємства.

Збільшення рентабельності продукції на 56% у звітному році по відношенню до базового свідчить про те, що підприємство працює в сприятливій ринковій середі.

Ще один коєфіціент, який позитивно вплинув на діяльність підприємства “Строймаш” є коефіцієнта оборотності активів, який підвищився на 0,5% говорить про більш ефективне використання оборотних активів звітного періоду по відношенню до базового періоду.

Підприємство розраховується зі своїми постачальниками через кілька днів після отримання коштів за реалізовану продукцію (50 дн.), отже піприємство має додаткове джерело фінансування. В звітному періоді відстрочка між надходженням грошей і їхнім вибуттям знизилась на 8 дні – додаткове джерело фінансування зменшилось.

За рахунок зниження ефективності поточних витрат загальна сума економії за рік t складає – 5935 грн. Що являе собою позитивні наслідки діяльності підприємства і його прибутковості.

Підприємчсто “Строймаш” більш ефективно використовує оборотні активи звітного періоду, по відношенню до базового періоду.

Підприємству рекомендується переглянути енерговитрати, тому що вони в деяких кварталах використовуються неефективно, підприємству потрібно використовувати менш енерговитратне обладнення. Також потрібно переглянути витрати на З/П, так як вони використовуються також неефективно, підприємству потрібно скоротити знизити надбавки та відсоток преміальних. Потрібно переглянути цехові і заводські витрати, тому що у деяких кварталах цей показник є збитковим для підприємства, можливо, потрібно переглянути раціональність використання виробничих площин і зменшити витрати на їх утримання.


Додаток А

Горизонтальний аналіз активу баланса підприємтсва “Строймаш”

Таблиця 1

Актив 0 t Абсолютное отклонение Относиельное отклонение
Основні засоби 31220 33280 2060 7
Запаси 12900 14020 1120 9
Дебіторська заборгованість 11350 10370 -980 -7
Поточні фінансові інвестиції 1720 1000 -720 -42
Грошові кошти 3310 5330 2020 61
Сума 60500 64000

Горизонтальний аналіз пасиву баланса підприємтсва “Строймаш”

Таблиця 2

Пассив 0 t Абсолютное отклонение Относиельное отклонение
Власний капітал 25437 26030 593 2
Нерозподілений прибуток 8443 9810 1367 16
Довгострокові забов'язання 7430 6350 -1080 -15
Короткострокові кредити банків 4800 9520 4720 98
Кредиторська заборгованість 14390 12290 -2100 -15
Сума 60500 64000


Висновок: на горизонтальному аналізі активу балансу видно, що немає значних змін між 0 і t періодах. Сума основни засобів, запасів і грошових коштів є більшою в періоді t, ніж в періоді 0, а дебіторська заборгованість і поточні фінансові інвестиції є меншими у звітному періоді.

Горизонтальний аналіз пасиву балансу показує, що значно змінилися короткострокові кредити банків – в t періоді збільшились в 2 рази в порівнянні з 0 періодом, а кредиторська заборгованість зменшилась на 2100 грн., це значить, що підприємство має багато короткострокових кредитів банків, і має можливість вчасно погашати свою кредиторську заборгованість, і навіть зменшити її по відношенню до базового періоду.


Додаток Б

Вертикальний аналіз активу баланса за період 0 підприємтва “Строймаш”

Таблиця 3

Актив 0 %
Основні засоби 31220 52
Запаси 12900 21
Дебіторська заборгованість 11350 19
Поточні фінансові інвестиції 1720 3
Грошові кошти 3310 5
Сума 60500 100

Вертикальний аналіз активу баланса за “Строймаш”

Таблиця 4

Актив t %
Основні засоби 33280 52
Запаси 14020 22
Дебіторська заборгованість 10370 16
Поточні фінансові інвестиції 1000 2
Грошові кошти 5330 8
Сумма 64000 100

Вертикальний аналіз пасиву баланса за період 0 підприємтва “Строймаш”

Таблиця 5

Пассив 0 %
Власний капітал 25437 42
Нерозподілений прибуток 8443 14
Довгострокові забов'язання 7430 12
Короткострокові кредити банків 4800 8
Кредиторська заборгованість 14390 24
Сума 60500 100

Вертикальний аналіз активу баланса за період t підприємтва “Альфа”t

Таблиця 6

Пассив t %
Власний капітал 26030 41
Нерозподілений прибуток 9810 15
Довгострокові забов'язання 6350 10
Короткострокові кредити банків 9520 15
Кредиторська заборгованість 12290 19
Сума 64000 100

Висновок: на вертикальному аналізу активу балансу видно, що істотних змін у відсотковому відношенні між періодом 0 і t періодом немає. У звітному періоді на 3% збільшилися грошові кошти і на 1% запаси, а поточні фінансові інвестиції зменшилися на 1% і дебіторська заборгованість на 3%.

Вертикальний аналіз пасиву баланса показує, що власний капітал не мав

істотних змін і складав 42% - 0 період, і 41% - t період. В середньому на 2% зменшилась кредиторська заборгованість і довгострокові забов’язання. Нерозподілений прибуток збільшився на 1%. Короткострокові кредити банків збільшились на 3%.


Додаток В

БАЛАНС

за ___________________20_____р.

Форма №1 Код по ДКУД 1801001

Актив Код рядка На початок звітного періода На кінець звітного періода
1 2 3 4
I. Необоротні активи
Нематеріальні активи
залишкова вартість 010
первісна вартість 011
накопичена амортизація 012
Незавершене будівництво 020
Основні засоби:
залишкова вартість 030 31220 33280
первісна вартість 031
накопичена амортизація 032
Долгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств 040
інші фінансові інвестиції 045
Довгострокова дебіторська заборгованість 050
Відстрочені податкові активи 060
Інші необоротні активи 070
Усього за розділом I 080 31220 33280
II. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси 100 12900 14020
поточні біологічні активи 110
незавершене будівництво 120
готова продукція 130
товари 140
Векселі одержані 150
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:
чиста реалізаційна вартість 160
первісна вартість 161 11350 10370
резерв сумнівних боргів 162
Дебиторська заборгованість по розрахункам:
с бюджетом 170
за виданими авансами 180
з нарахованих доходів 190
із внутрішніх розрахунків 200
Інша поточна дебіторська заборгованість 210
Поточні фінансові інвестиції 220 1720 1000
Грошові кошти та їх еквіваленти:
в національній валюті 230 3310 5330
в іноземній валюті 240
Інші оборотні активи 250
Усього за розділом II 260 29280 30720
III. Витрати майбутніх періодів 270
Баланс 280 60500 64000
Пасив Код рядка На початок звітного періода На кінець звітного періода
1 2 3 4
I. Власний капітал
Статутний капітал 300 25437 26030
Пайовий капітал 310
Додатковий вкладений капітал 320
Інший додатковий капітал 330
Резервний капітал 340
Нерозподілений прибуток 350 8443 9810
Неоплачений капітал 360 () ()
Вилучений капітал 370 () ()
Усього за розділом I 380 33880 35840
II. Забечпечення таких витрат і платежів
Забечпечення виплат персоналу 400
Інші забезпечення 410
Цільове фінансування 420
Усього за розділом II 430
III. Довгострокові зобов’язання
Довгострокові кредити банків 440 7430 6350
Інші довгострокові зобов’язання 450
Відстрочені податкові зобов’язання 460
Інші довгострокові зобов’язання 470
Усього за розділом III 480 7430 6350
IV. Поточні зобов’язання
Короткострокові зобов’язання 500 4800 9520
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язання 510
Векселі видані 520
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги 530 14390 12290
Поточні зобов’язання:
з одержаних авансів 540
з бюджетом 550
з позабюджетних платежів 560
зі страхування 570
з оплати праці 580
з учасниками 590
із внутрішніх розрахунків 600
Інші поточні зобов’язання 610
Усього за розділом IV 620 19190 21810
V. Доходи майбутніх періодів 630
Баланс 640 60500 64000

Керівник

Головний бухгалтер


Додаток Г

ЗВІТ ПРО ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ

на__________________20______р.

Форма № 2 Код на ДКУД 1801003

I. Фінансові результати

Стаття Код рядка За звітний період За попередній період
1 2 3 4
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робот, послуг) 010 120450 113000
Податок на додану вартість 015 20075 18833
Акцизний збір 020
025
Інші вирахування з доходу 030
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робот, послуг) 035 100375 94167
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робот, послуг) 040 65900 71000
Валовий:
прибуток 050 34475 23167
збиток 055
Інші операційні доходи 060
Адміністративні витрати 070 10000 7500
Витрати на збут 080 10130 6830
Інші операційні витрати 090
Фінансові результати від операційної діяльності:
прибуток 100 14345 8837
збиток 105
Доходи від участі в капіталі 110
Інші фінансові доходи 120
Інші доходи 130
Фінансові витрати 140 95 300
Втрати від участі в капіталі 150
Інші витрати 160
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
прибуток 170 14250 8537
збиток 175
Податок на прибуток від звичайної діяльності 180 3563 2134
Фінансові результати від звичайної діяльності:
прибуток 190
збиток 195
Надзвичайні:
доходи 200
витрати 205
Податок з надзвичайного прибутку 210
Чистий:
прибуток 220 10687 6403
збиток 225

II. ЕЛЕМЕНТИ ОПЕРАЦІЙНИХ ВИТРАТ

Найменування показника Код рядка За звітний період За попередній період
Матеріальні затрати 230
Витрати на оплату праці 240
Відрахування на соціальні заходи 250
Амортизація 260
Інші операційні витрати 270
Усього 280

III. РОЗРАХУНОК ПОКАЗНИКІВ ПРИБУТКОВОСТІ АКЦІЙ

Назва статті Код рядка За звітний період За попередній період
1 2 3 4
Средньорічна кількість простих акцій 300
Скоригована середньорічна кількість простих акцій 310
Чистий прибуток (збиток) на одну просту акцію 320
Скоригований чистий прибуток (збиток) на одну просту акцію 330
Дивіденди на одну просту акцію 340

Керівник

Головний бухгалтер

Оценить/Добавить комментарий
Имя
Оценка
Комментарии:
Где скачать еще рефератов? Здесь: letsdoit777.blogspot.com
Евгений06:50:19 19 марта 2016
Кто еще хочет зарабатывать от 9000 рублей в день "Чистых Денег"? Узнайте как: business1777.blogspot.com ! Cпециально для студентов!
19:55:33 28 ноября 2015

Работы, похожие на Курсовая работа: Економічний аналіз та фінансові показники підприємства

Назад
Меню
Главная
Рефераты
Благодарности
Опрос
Станете ли вы заказывать работу за деньги, если не найдете ее в Интернете?

Да, в любом случае.
Да, но только в случае крайней необходимости.
Возможно, в зависимости от цены.
Нет, напишу его сам.
Нет, забью.



Результаты(151043)
Комментарии (1843)
Copyright © 2005-2016 BestReferat.ru bestreferat@mail.ru       реклама на сайте

Рейтинг@Mail.ru